• Adaptacja przedszkolaka

• Adaptacja w naszym przedszkolu to stopniowe przyzwyczajanie dziecka do  nowego miejsca i osób go otaczających. Odbywa się ona poprzez wspólny udział dzieci i rodziców w zabawach i zajęciach oraz stopniowemu wydłużaniu pobytu dziecka w przedszkolu –   od kilkunastu minut, przez godzinę, dwie, aż do kilku godzin.

Okres adaptacji w przedszkolu dotyczy wszystkich dzieci nowo przyjętych !

1 tydzień

Pobyt z rodzicem (opiekunem) po uzgodnieni

z wychowawczynią od 30 min. do 2 godz.

Zapoznanie się ze środowiskiem, nowymi opiekunkami, dziećmi.

Przychodzimy z dzieckiem o godzinie 9 30.

Drogi Rodzicu!

• włącz się z dzieckiem do grupy poprzez wspólną zabawę,
          • pozwól dziecku na samodzielność (w toalecie, w szatni),
          • pochwal, że jest dzielne i dobrze sobie radzi,
          • porozmawiaj w domu o przeżyciach dziecka z przedszkola.

2 tydzień

Rodzic po raz pierwszy pozostawia dziecko samo (uzgadnia z nauczycielką  na jaki czas dziecko może pozostać w grupie).

3 tydzień

Pierwszy posiłek w przedszkolu.

4 tydzień

Pobyt do 5 godz. Rodzice odbierają dziecko po drugim daniu o godz. 13 15.

Proponowany harmonogram adaptacji

Dzieci różnią się między sobą poziomem zdolności przystosowawczych. Są dzieci, które adaptują się do przedszkola łatwo i szybko i są też dzieci, które mają w tym zakresie duże trudności. Proces adaptacji przebiega dla każdego dziecka zupełnie inaczej.  Wsparciem i radą w tym trudnym dla dziecka i rodzica okresie służy wychowawczyni grupy.

3 letnie dziecko:

• Sygnalizuje swoje potrzeby fizjologiczne
          • Nie nosi pieluchy - korzysta z toalety
          • Samodzielnie spuszcza wodę w toalecie
          • Potrafi korzystać z papieru toaletowego
          • Potrafi umyć zęby
          • Nie korzysta ze smoczka

Nad czym pracować podczas wakacji:

Dziecko:

• Samodzielnie myje ręce i wyciera je  w ręcznik, podciąga rękawy przed myciem rąk
          • Zna części garderoby, wie do czego służą i jak je zakładać. Próbuje samodzielnie ubierać się i rozbierać. Potrafi wkładać kapcie
          • Samodzielnie spożywa posiłki