• Adaptacja w żłobku

• Okres adaptacyjny w żłobku

Dzieci różnią się między sobą poziomem zdolności przystosowawczych. Są dzieci, które adaptują się w żłobku łatwo i szybko i są też dzieci, które mają w tym zakresie duże trudności. Proces adaptacji przebiega dla każdego dziecka zupełnie inaczej.

Wsparciem i radą w tym trudnym dla dziecka i rodzica okresie służy wychowawczynie grupy.

Życzymy Rodzicom dużo wytrwałości i cierpliwości. Pamiętajcie, że możecie liczyć na nasze wsparcie.

I etap:

• Każda grupa żłobkowa  podzielona będzie na  dwie mniejsze, które będą przychodzić w godzinach :

Pierwsza grupa od 9 00 do 10 00

Druga grupa od 10 15 do 11 15

• Od 1 września do 5 września (trzy dni)  Rodzic wchodzi z dzieckiem do szatni, tam oboje rozbierają się oraz zmieniają obuwie.
          • Następnie z panią opiekunką prowadzeni są na salę.
          • W sali dziecko i rodzic uczestniczy w zorganizowanych zabawach.
          • Od 6 września do 9 września  rodzic rozbiera dziecko w szatni i prowadzi do sali.
            W miarę możliwości dziecko zostaje na sali a rodzic czeka w szatni.

II etap :

• Dzieci bez rodziców przebywają na salach w swoich grupach zgodnie z lisami przyjęcia do żłobka (  nie ma podziału na grupy jak w I etapie) około 2 godzin.
          •  Rodzic podprowadza dziecko do drzwi wejściowych placówki, tam dziecko w miarę możliwości jest odbierane przez opiekunkę.
          • Opiekunka rozbiera dziecko w szatni i prowadzi do sali.
          • Jeśli dziecko bardzo płacze rodzic ma możliwość wejścia z dzieckiem.
          • Rodzic czeka w pobliżu w kontakcie telefonicznym.
          • Pobyt dziecka w sali kończy się o godzinie 10 30.
          • Dziecko jest ubierane w szatni i oddane rodzicom.

III etap:

• Dziecko przychodzi na śniadanie najpóźniej do godziny 8.00
          • Rodzic  pozostawia dziecko samo (uzgadnia z wychowawczynią  na jaki czas dziecko może pozostać w grupie)

Drogi Rodzicu!

• włącz się z dzieckiem do grupy poprzezwspólną zabawę,
          • pozwól dziecku na samodzielność (w toalecie, w szatni),
          • pochwal, że jest dzielne i dobrze sobie radzi,
          • porozmawiaj w domu o przeżyciach dziecka ze żłobka
          • można skrócić okres adaptacji, jeśli dziecko radzi sobie z rozłąką z rodzicem.